Rasowy pies czy kundel?

Jaka rasa psa będzie dla Ciebie odpowiednia ?
Marzec 2, 2015
Szczeniak zmienia życie o 180 stopni
Listopad 28, 2017

Rasowy pies czy kundel?

Stając przed wyborem zakupu psa zastanawiamy się często czy powinniśmy wziąć zwierzę z rodowodem, które pochodzi z potwierdzonej hodowli – czy może przygarnąć kundla ze schroniska. Istnieje wiele argumentów zarówno na poparcie jednej jak i drugiej opcji. Kupując rasowego psa możemy mieć pewność, że jego przodkowie byli psami tej samej rasy i jest on pozbawiony typowych dla niej chorób. Wiemy, że nie zostaniemy zaskoczeni wielkością bądź umaszczeniem psa, w momencie gdy ten dorośnie. Daje to poczucie bezpieczeństwa kupującego, który zdecydował się na daną rasę zwierzęcia.

Kupić czy adoptować?

Jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby był to dokładnie ten pies, który nam się wymarzył – zakup w sprawdzonej hodowli będzie najprawdopodobniej najlepszą opcją. Musimy jednak przygotować się na spore koszta zakupu takich zwierząt oraz to, że statystycznie psy rasowe żyją niestety krócej niż wszelkiego rodzaju mieszańce. Jest to jednak w sporym stopniu zależne od warunków życia psa, pożywienia i sposobu traktowania. Jeżeli chodzi o zwierzęta ze schroniska to przede wszystkich możemy je zaadoptować za darmo. Nie musimy płacić za przygarnięcie pieska, a w schroniskach w całej Polsce na nowych właścicieli czekają ich setki. Choć zwykle nie są one rasowe – może się zdarzyć, że także takie pupile zostają porzucone przez nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy nie byli gotowi na posiadanie zwierzęcia.

Kundelki w niczym nie są gorsze

Kundle potrzebują nowego domu często bardziej niż psy rasowe, ale przed ich przygarnięciem należy pamiętać, że mogą wymagać dodatkowej opieki. Są to niestety psy skrzywdzone przez ludzi, którzy nie chcieli bądź nie mogli się nimi zająć. Zostają wtedy podrzucone do schroniska bądź pozostawione same sobie na ulicach, gdzie wyłapują je odpowiednie służby. Kupując nowego psa należy przede wszystkich być przygotowanym na odpowiedzialność jaka z tego płynie. Decyzja na temat tego, czy jest to pies rasowy bądź kundel – jest drugorzędna. Dopóki jesteśmy pewni, że mamy odpowiednią przestrzeń mieszkalną, środki materialne i zwyczajnie kochamy zwierzęta – każdy pies będzie szczęśliwy mogąc być częścią naszej rodziny.

Komentarze są wyłączone.