Szczeniak zmienia życie o 180 stopni

Rasowy pies czy kundel?
Lipiec 5, 2016

Szczeniak zmienia życie o 180 stopni

Często po wyprowadzce do swojego domu bądź mieszkania decydujemy się na zakup szczeniaka. Wielu z nas miało w domu psy od urodzenia i nie wyobrażamy sobie braku zwierzęcia w naszym nowym miejscu zamieszkania. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak ogromna jest to odpowiedzialność. Wraz z zakupem psa w naszym życiu pojawia się cała nowa lista zadań, które musimy wykonywać każdego dnia – wyprowadzenie pupila na spacer, nakarmienie, wyczesanie, zabawa.

Regularne odwiedziny weterynarza

 

Oprócz tego musimy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i opiece nad chorym zwierzęciem. Wraz z jego pojawieniem się stajemy się za niego odpowiedzialni. Każdy potencjalny właściciel powinien zadać sobie kilka podstawowych pytań – czy jestem gotowy zabrać psa na wakacje? Czy mam go gdzie zostawić w przypadku nieobecności? Czy moja praca pozwala mi na poświęcenie mu odpowiedniej ilości czasu? Decyzja o zakupie psa podejmowana jest często nieprzemyślanie, pod presją dziecka bądź jako prezent dla kogoś, kto nie jest do końca gotowy na posiadanie zwierzęcia. Niestety konsekwencją tych działań jest co raz częstsze porzucanie zwierząt w schroniskach, bądź co gorsza – w lasach i na ulicach. Żaden pies nie może być traktowany jako nowa zabawka, która sama się sobą zajmie i nie wymaga dużej uwagi.

Samotny czas szczeniaków

Psy bardzo przywiązują się do swojej nowej rodziny i ogromnie cierpią w przypadku, gdy muszą spędzać całe dnie samotnie i są zaniedbywane. Pamiętaj o tym, że po zakupie szczeniaka musisz być przygotowany na to, że może on załatwiać się na podłodze a podczas twojej nieobecności szczekać irytując tym samym sąsiadów. Mały piesek będzie gryzł twoje kapcie oraz meble i minie dużo czasu zanim nauczy się, że trzeba czekać na spacer, a do gryzienia służą zabawki. Wszystko to kompletnie rozbije twój dotychczasowy tryb życia i musisz być na to gotowy. Warto jest jednak przemęczyć się przez początkowy okres posiadania zwierzaka, który później może stać się najlepszym i najwierniejszym kompanem spacerów oraz codziennego życia. W końcu to właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Komentarze są wyłączone.