Wystawy psów

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pies powinien startować w pokazach, trafiłeś na odpowiedniego bloga! Jestem posiadaczką pięciu psiaków, większość z nich regularnie jeździ na pokazy, więc jeśli masz wątpliwości, czy to odpowiednie miejsce dla Twojego psa to zapraszam do lektury moich wpisów. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie mam rasy psów, i jakie są ich charaktery zapraszam do przeczytania O DogOlympics.


Zasady uczestnictwa w psich pokazach

Niektórzy właściciele czworonogów lubią pochwalić się swoimi psami na specjalnie organizowanych wystawach. Ich psy są dokładnie wyczesane, odpowiednio odżywione i umieją wykonać przeróżne sztuczki. Czy to jednak wystarczy, żeby wziąć udział w psim pokazie? Otóż nie. Jest kilka ważnych zasad, które należy spełnić aby twój pupil mógł zaprezentować się w takim miejscu. Podstawową regułą jest zarejestrowanie zwierzaka w jednej z licznych organizacji kynologicznych oraz wniesienie odpowiedniej wysokości opłaty. Wasz pies musi przejść badania lekarskie i być w pełni zdrowia, a jakakolwiek ingerencja w barwę jego szaty bądź skóry przyczyni się do dyskwalifikacji zwierzęcia. W trakcie takich wystaw bardzo ważne jest bezpieczeństwo i komfort psa. Sprawdzone zostaną wszelkie informacje na temat waszego pupila - rodowód, wyszkolenie, dane zarówno wasze jak i hodowcy, posiadanie chipa. Dopiero po rozpatrzeniu tych aspektów i decyzji o wyborze klasy, w jakiej dany pies będzie startował - zyskujecie możliwość otrzymania odpowiedniego certyfikatu uprawniającego was do wystawienia czworonoga w psim pokazie.

Moje doświadczenia związane z pokazami

Jako dumna właścicielka owczarka podhalańskiego wzięłam ostatnio udział w pokazie psów pasterskich. Nie są to niestety w Polsce jeszcze zbyt popularne rasy i hodowcy nie są nimi zainteresowani tak, jak być powinni. Miałam wcześniej już okazję uczestniczyć w podobnym wydarzeniu w Anglii oraz Francji i widać dużą różnicę pomiędzy ilością miłośników psów pasterskich w tych krajach, a u nas w Polsce. Uważam, że pokazy psów tych ras są szczególnie ważne nie tylko ze względu na pokaz ich umiejętności - ale też dzięki możliwości dzielenia się technikami i doświadczeniami z innymi farmerami. Wytresowanie psa w taki sposób, aby wiedział dokładnie w jaki sposób może się zachować w towarzystwie owiec i jak ich nie wystraszyć - to ciężka praca. Istotna jest tutaj nauka tego, jak pies może się odnosić do drugiego zwierzęcia aby zyskać jego szacunek i wzbudzić zaufanie. Uważam, że powinniśmy organizować więcej tego typu wydarzeń, gdyż psy pasterskie są dalej potrzebne - a przede wszystkim są to wspaniałe zwierzęta.